Wartościowy pokarm

Jeśli zaspokajamy swoje potrzeby to karmimy siebie. Potrzeba jest informacją z naszego organizmu, że on właśnie czegoś potrzebuje, ale jeśli go nie słuchamy to pomijamy ten sygnał lub dostarczamy sobie niewłaściwego pokarmu. Prostym przykładem jest rozpoczynanie dnia. Zdarza się, że ludzie wstają rano zmęczeni i niewyspani. Co wtedy robią automatycznie? Sięgają po kubek kawy, najlepiej mocnej, żeby „dała kopa”. Oczywiście kawa wlana na pusty żołądek daje energię, ale przy okazji dokonuje trochę spustoszenia w żołądku, ponieważ nie jest to pokarm, o którym ona marzył. Następnie po różnych zadaniach porannych jadą do pracy – ponieważ kawa po około godzinie przestaje działać, a wręcz obniża ciśnienie, po przyjściu do pracy piją kolejną kawę. Przy okazji tej kawy rozmawiają z kolegami z pracy, zwykle niestety wszyscy narzekają – na pogodę, na politykę, może na dzieci lub męża. To pozostawia w każdym przekonanie, że jest bardzo źle wokół i uczucia typu smutek, bezradność, osamotnienie, brak zrozumienia. One niestety nie dodają energii do działania, więc mimo kolejnej kawy siadają do pracy ze zniechęceniem albo z napięciem. Kawa i narzekanie okazały się nie być tym, czego potrzebowali, ale jakoś tego nie widzą. Nakarmili się czymś, co dzieje się nawykowo, niemalże codziennie i nie widzą, że nie przynosi to pożądanego skutku w postaci energii.

Co mogliby zrobić inaczej? Po pierwsze zobaczyć, że to, czym karmią się codziennie, czyli to, co robią nawykowo każdego dnia wcale im nie służy, więc należy zmienić pokarm.

W związku z tym warto zastanowić się nad tym, czego potrzebujemy wstając rano zmęczeni? Odpowiedź jest bardzo prosta – odpoczynku, a co się z tym wiąże również wsparcia, pomocy, opieki, zauważenia, że jest nam trudno, czy wyrozumiałości dla samych siebie. Potrzebujemy odpocząć, a nie napić się kolejnej kawy! Nawet jeśli ludzie to widzą to sami siebie oszukują – odpocznę w weekend lub w wakacje na urlopie. Ale czy można jeść raz na tydzień lub co gorsza raz na rok? Czy można zaspokajać swoje potrzeby raz w roku i mieć energię do działania?  

Organizm jest tak mądrze skonstruowany, że sam wie, czego potrzebuje. Wartościowy dla nas pokarm to ten, którego teraz w organizmie brakuje. Jeżeli potrzebujemy odpoczynku to warto rano zaplanować sobie chwilę na odpoczynek dzisiaj (!) a nie jutro, w weekend czy w święta. Jeżeli potrzebujemy wsparcia i zrozumienia to zaplanujmy dzisiaj kogo możemy o nie poprosić, by zaspokoić te potrzeby. To nie jest egoizm, to jest dbanie o siebie, które powoduje, że jesteśmy radośni, spokojni, zadowoleni i mili dla innych – a oni pewnie bardzo tego potrzebują.