5 punktów dla zainteresowanych rozwojem osobistym

Co jakiś czas słyszę pytania od ludzi zainteresowanych rozwojem o to, jakie książki warto przeczytać. Domyślam się, że pod spodem tego pytania jest potrzeba znalezienia sposobu na zmianę we własnym życiu lub pomoc w zmianie komuś bliskiemu. Zainspirowana kolejnym takim pytaniem zebrałam odpowiedź w kilka punktów.
1. Ludzie mają ugruntowane przekonania, które nimi kierują, ale nie są ich świadomi, więc nie widzą możliwości skorzystania z wypracowanych narzędzi np. mądrej komunikacji NVC.
2. Mają też potrzeby, które realizują poprzez nieefektywne strategie, które tkwią w nich jako nawyki, ale nie są świadomi potrzeb.
3. Odczuwają sporo negatywnych emocji, które nazywają stresem ponieważ nie identyfikują swoich potrzeb, gdyż mają przekonania typu „dbanie o siebie to egoizm” „dobra matka najpierw zadba o dziecko, potem o siebie”, „wszyscy wokół chcą nas oszukać”, „muszę robić różne rzeczy, przyjemności są dla bogatych” czyli punkt 1 + punkt 2.
4. To prowadzi do napięcia i złości – walczenia o porządek, o to by dziecko się uczyło, poszturchiwania, pokrzykiwania i poczucia bezradności i frustracji.
4. Chodzą na warsztaty, uczą się technik, ale nie następuje zmiana, ponieważ przekonanie tkwiące w ich głowie i gdzieś zapisane w ciele jest czymś w rodzaju wewnętrznego hamulca lub autosabotażysty – w sumie po szkoleniu wiedzą co robić, ale tego nie wprowadzają w życie, co ich jeszcze bardziej dotyka i wpędza w negatywne myślenie o sobie samym. Dzieje się tak ponieważ nie docierają to tego co dla nich najważniejsze, czyli potrzeb i wartości, o które chcieliby (w zamian tego, że teraz coś muszą) zadbać (a nie zawalczyć, bo przecież na co dzień ciągle o coś walczą)
5. Żeby nastąpiła zmiana potrzebny jest proces, najlepiej przeprowadzany z udziałem mądrego towarzysza (trenera lub coacha), który pomoże danej osobie na indywidualny wgląd w siebie, czyli w przekonania, które go blokują i pomoże znaleźć strategie na zaspokojenie ważnych potrzeb. Wtedy zmiana zaczyna żyć swoim życiem i rozwój płynie wartkim strumieniem.
Czytanie książek dostarczy oczywiście wiedzy i informacji, trudno jednak będzie samemu przejść proces zmiany, ponieważ jak ostatnio mądrze powiedziała jedna trenerka „wszyscy jesteśmy przekonani, że nasze przekonania są dobre, więc sami nigdy nie zobaczymy, które z nich nam nie służą”.
Bardzo polecam przejście od czytania do działania.